08-05-2025 — 

Vanaf mei komen er meer uitgiftepunten voor menstruatieproducten in Schiedam. Dit is mogelijk door een samenwerking tussen de gemeente Schiedam en het Armoedefonds. Bij de zogeheten menstruatieproducten uitgiftepunten (MUP) kunnen mensen die het financieel moeilijk hebben gratis maandverband en tampons ophalen.

Bibliotheek Schiedam is één van de nieuwe uitgiftepunten

Op woensdag 7 mei 2025 opende wethouder Petra Zwang (Armoede) een nieuw MUP in de Bibliotheek Schiedam in de Korenbeurs. In deze bibliotheek studeren regelmatig meisjes en vrouwen die aangaven behoefte te hebben aan menstruatieproducten, omdat hier thuis niet genoeg geld voor is. Dat kan leiden tot schoolverzuim, het overslaan van sportactiviteiten of het noodgedwongen hergebruiken van maandverband. “Menstruatieproducten zijn geen luxe, maar een basisbehoefte. Als je die niet hebt, kun je letterlijk niet meedoen op school of in de samenleving. Het is schrijnend om te horen dat dat nog steeds gebeurt. Daarom zijn we blij dat we, samen met de beheerders op de verschillende locaties, meer meisjes en vrouwen kunnen helpen. Zeker nu de eindexamens eraan komen”, zegt wethouder Zwang.

Wethouder Petra Zwang tijdens de opening van de MUP in de Bibliotheek Schiedam

Waar vind je de MUP's?

Tot nu toe konden meisjes en vrouwen onder andere terecht bij de bestaande MUP’s bij de Voedselbank, het Ilex College, Stedelijk Museum Schiedam, basisschool De Klinker en Stichting Net Niet Genoeg. Daar komen de komende tijd nog 20 locaties bij, waaronder de bibliotheek, wijkcentra, scholen en maatschappelijke organisaties.

Hoe werkt het?

Wie het nodig heeft, kan bij de MUP-locaties gratis menstruatieproducten meenemen. Dat kan zonder uitleg of registratie. Op elke locatie staat een speciaal kastje of een herkenbare plek waar de producten liggen. Menstruatieproducten doneren aan een MUP kan ook. Leg dan nieuwe, nog verpakte maandverband of tampons in het kastje.

Goed van start

Om direct van start te kunnen gaan, biedt de gemeente de beheerders een gratis en herkenbaar kastje aan. Als de vraag naar menstruatieproducten op die locatie groot blijkt te zijn, kan de locatie het aanbod uitbreiden. De locaties zorgen namelijk zelf voor de inrichting en het beheer van de voorraad. Het Armoedefonds levert de menstruatieproducten wanneer deze aangevuld moeten worden rechtstreeks bij het MUP.

Kijk voor een overzicht van alle MUP’s op deze webpagina of via de website van het Armoedefonds.