19-06-2024 — 

Beste Schiedammers,

Vrijdag ben ik precies honderd dagen uw burgemeester. Honderd dagen vol ervaringen en kennismakingen. Ik heb in die korte tijd de stad, haar inwoners en ondernemers leren kennen als hartelijk, trots en direct. Ik had ook niet anders verwacht; zo staat onze omgeving immers bekend. Natuurlijk heb ik in de afgelopen maanden nog lang niet alles gezien, maar graag deel ik mijn eerste indrukken met u.

In alle wijken trof ik betrokken vrijwilligers, die zich met hart en ziel inzetten om Schiedam mooier, beter en leefbaarder te maken. Enkelen van hen mocht ik in april zelfs verrassen met een Koninklijke onderscheiding. Ik maakte kennis met ondernemers, met onze culturele instellingen en met de roemrijke historie van Schiedam. Ik sprak met Schiedammers van jong tot oud. Niet alleen op afspraak, maar vaak genoeg ook gewoon op straat. Dat vind ik waardevolle momenten. Zo leer ik u steeds beter kennen.

Natuurlijk kent onze stad ook uitdagingen. Op het gebied van veiligheid valt nog wat te winnen. Hoewel de cijfers van de afgelopen jaren laten zien dat het met de veiligheid de goede kant op gaat, blijft de veiligheidsbeleving achter. Daar ligt de komende jaren een belangrijke opgave. Iedereen moet zich veilig kunnen voelen in onze stad.
Waar criminaliteit zich laat gelden, blijkt dat soms lastig. Zeker als de gevolgen daarvan iemands persoonlijke omgeving aantasten. U mag erop rekenen dat wij daar hard aan werken. Het liefst samen met u. Ik sta open voor alle ideeën die kunnen leiden tot een betere veiligheidsbeleving.

Het maken van verbinding tussen mensen is voor mij heel belangrijk. Ik ben ervan overtuigd dat iedereen er beter van wordt als we elkaar beter leren kennen en met elkaar in gesprek gaan én blijven. Dat is een goede basis, waarop andere ontwikkelingen kunnen voortbouwen. Zo verbeteren we samen de leefbaarheid, ook in de wijken die het moeilijk hebben.

Ik sluit graag af met waar ik - nu al - trots op ben. De onvermoeibare inzet om de stad, de wijk, de buurt of de straat vooruit te brengen. De havens met hun maritieme spelers van wereldklasse. De evenementen, die zorgen voor levendigheid. Onze internationale reputatie op het gebied van gedistilleerd. Het is nu eigenlijk al te veel om op te noemen.
Al deze elementen zullen we zeker terugzien in 2025. Dan heeft Schiedam 750 jaar stadsrechten. Ik kijk ernaar uit om die mijlpaal samen met u te vieren. Om het verleden in ere te houden, maar vooral ook om vooruit te kijken. Want Schiedam viert de toekomst!

Harald Bergmann
burgemeester van Schiedam